Vítejte na stránkách gymnázia

Pozor

Úřední hodiny během přijímacího řízení: pondělí až pátek: 7.15 – 12.00, 12.30 – 15.30

Aktuality

Divadelní představení:
Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury

Ve čtvrtek 5.10. se studenti španělštiny (2.D, 3.D, 4.D, 5.D, 6.D a 2.B, 3.B, 4.B) mohli blíže seznámit s dílem významných španělských spisovatelů „Siglo de Oro“, a to díky divadelnímu představení Divadélka pro školy z Hradce Králové. Skvělý výkon herců všechny vtáhl do děje. Viděli jsme tyto ukázky: Lope de Vega: Vzbouření v blázinci, Tirso de Molina: Zbožná Marta, Pedro Calderón de la Barca: Dáma skřítek, Miguel de Cervantes y Saavedra: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha.

Bylo to skvělé, budeme se těšit někdy příště zase na viděnou.

Mgr. Jolana Štefková


DON QUIJOTE A TI DRUZÍ ANEB ZLATÝ VĚK ŠPANĚLSKÉ LITERATURYScénář: Michal Moravec, Vít Troníček
Režie: Karel Morávek j.h.
Scéna a kostýmy: Miluše Kutová
Odborná spolupráce: PaeDr. Jaroslava Valášková
Produkce: Iveta Moravcová

Nové představení Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury je další ze série našich netradičních výchovně vzdělávacích pořadů. Tentokráte jsme se zaměřili na období pozdní renesance a baroka, kdy Španělsko zažívalo největší kulturní rozmach ve svých dějinách. Pásmo obsahuje úryvky ze čtyř dodnes uváděných her, interpretovaných s důrazem na zachování typických prvků španělského dramatu a komedie, doplněné odborným výkladem o autorech či historických souvislostech. Zkušená herecká dvojice, formou odlehčené improvizované přednášky, přibližuje žákům a studentům tuto nepříliš populární látku literárních osnov.Začínáme komediální ukázkou ze hry Vzbouření v blázinci od nejvýznamnějšího španělského renesančního dramatika Lope de Vegy, přijímací rozhovor ředitele blázince s hlavním hrdinou Florianem, který se domnívá, že zabil prince a hledá mezi blázny úkryt.

K tématům z prostředí obyčejných lidí se ve své tvorbě obrací spisovatel a dramatik Tirso de Molina a jeho užívání lidového jazyka přiblížíme v druhé ukázce ze hry Zbožná Marta. Ve spolupráci s publikem budeme vybírat nevěstu pro zbohatlíka Hejtmana Urbina.

Z barokního období jsme pak do našeho pásma vybrali úryvek ze hry Dáma skřítek od básníka a dramatika Pedra Calderóna de la Barca – jakožto nejvýznamnějšího dramatika kastilského baroka, jehož stěžejním tématem byla lidská čest. Pravda, role stárnoucí vdavku chtivé Doni Angely, v naší ryze pánské herecké společnosti, nese prvky divadelního "cimrmanismu", ovšem divácky jde o velmi vděčné pojetí.

Naše představení pak vrcholí ukázkou dramatizace nejznámějšího díla zlatého věku a literatury Španělska vůbec, satirického románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha od spisovatele a dramatika Miguela de Cervantes y Saavedra.

Pořad Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury přitažlivou formou doplňuje výuku Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. Žáci a studenti se formou volných moderátorských vstupů seznámí s dílem předních španělských dramatiků a s jejich přínosem pro světové divadlo. Způsob komunikace s publikem přizpůsobujeme přítomné věkové skupině diváků tak, aby představení bylo zábavné pro žáky druhého stupně základních škol i pro středoškoláky.

Zpět

Informace Informace o studiu

pro školní rok 2018 / 2019

Informace Španělská sekce

Informace

Informace Inspekční zpráva
Inspekční zpráva

Informace Kontakt
Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
Čajkovského 68/9
779 00 Olomouc
tel: 585 412 493
e-mail: skola@gcajkol.cz