Vítejte na stránkách gymnázia

Aktuality

Exkurze v rámci projektu šablony v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů (RCPTM)

Hned v úterý 23. dubna po velikonočních prázdninách měly možnost studenti semináře chemie a třídy 3.E, zúčastnit se velmi zajímavé exkurze v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů v Olomouci, ul. Šlechtitelů.

Celá exkurze byla zahájena krátkou přednáškou generálním ředitelem centra prof. Radkem Zbořilem, PhD., který poutavě vtáhl studenty do různých oblastí výzkumů nanočástic. Celé centrum je výzkumným centrem Přírodovědecké fakulty UP. Studenti měli možnost seznámit se s výzkumem nanočástic stříbra pro antibakteriální aplikace, kdy spojením nanočástic stříbra s antibiotiky dochází k obnovení jejich činnosti. Zajímavé byly ukázky využití nanočástic železa k čištění podzemních vod, užití uhlíkových kvantových teček ke značení buněk či magnetické nanomateriály, které mají využití v medicíně, v protinádorové terapii.

Další částí exkurze byly návštěvy různých laboratořích, kde mohli studenti vidět různé experimenty, např. hoření železa, pokusy s kapalným dusíkem, ukázku magnetismu nanočástic železa a přípravu samotných nanočástic železa. Zajímavá byla i ukázka speciálních mikroskopů, kde studenti mohli shlédnout strukturu svého vlasu.

Věřím, že každému tato exkurze něco přinesla, přinejmenším otevřela oči ve světě novinek nanomateriálů a nanočástic.

Zpět

Informace Informace o studiu

pro školní rok 2021/2022

Informace Španělská sekce

Informace

Informace Inspekční zpráva
Inspekční zpráva

Informace Kontakt

Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
Čajkovského 68/9
779 00 Olomouc
tel.: 585 412 493      
tel. ředitel: 723 487 598
e-mail: skola@gcajkol.cz                                      datová schránka: 9r4gyf7