Vítejte na stránkách gymnázia

Pozor

Den otevřených dveří plánovaný na sobotu 27. 11. 2021 se neuskuteční. Pokud se epidemiologická situace zlepší, bude den otevřených dveří v druhém plánovaném termínu (nejen pro jazyky, ale pro celou školu), tedy ve středu 16. 2. 2022 odpoledne.

Aktuality

Exkurze Dalešice a Dukovany

Z exkurze do vodní elektrárny Dalešice a jaderné elektrárny Dukovany vybíráme ze zápisků zúčastněných. Příjemnou zábavu při čtění! 

Ačkoli to zpočátku vůbec nevypadalo dobře, nakonec se dlouho plánovanou a jednou přeloženou exkurzi do elektráren Dalešice a Dukovany podařilo na začátku listopadu zrealizovat. Po proškolení o pravidlech v elektrárnách už nic nebránilo tomu, abychom vyrazili a užili si všechno, co nás ten den čekalo. Fakt, že se před vyjetím pan řidič ještě zeptal pedagogického dozoru "kam máte namířeno" vůbec nepodlomilo naši důvěru v něj. O to víc si nás získlal svou suverénní jízdou. Zlí jazykové mu měli za zlé, že sjel z dálnice zbytečně pozdě, ale my ostatní jsme mu byli vděční, že jsme se projely kolem Trnavy.

Plánovanou prohlídku třebíčského hlavního náměstí narušila malá drobnost - rozsáhlá rekonstrukce. Než se procházet kolem stavebních strojů a zábran, raději jsme povětšině zašli do dostupných kaváren a restaurací.

V další části exkurze (při přesunu k vodní elektrárně Dalešice) se nám pan řidič postaral o další nezapomenutelný zážitek... o něco zcela mimořádného, co nezažije každý. Hustým lesem po staré neudržované silnici nás přivezl ke vstupu do areálu na pravém břehu říčky Jihlavy. Říkáte si "nic mimořádné!"? Možná. Jenomže hlavní vstup a všechno, co je určeno k prohlídce veřejností je na břehu levém. Říkáte si "žádný problém!"? No, jeden malinkatý... absence mostu.

Na scénu tedy přišel další mimořádný zážitek - couvání autobusu... Do kopce.

Jinak byla exkurze ve vodní elektrárně moc hezká. Několik úvodních slov, zmínka o historii elektrárny a o přehradním náspu. Video o budování elektrárny a o jejím fungování, prohlídka obrovského prostoru, v němž byly na podlaze 4 různěbarevné kloboučky značící, že v daných místech je pod podlahou turbína... procházka po louce a pohled na vyřazenou turbínu v životní velikosti a přesun do Dukovan (k našemu zklamání bez výrazného zážitku, o který by se postaral pan řidič).

V Dukovanech jsme si vyslechli přednášku o tom, jak jaderná elektrárna funguje, co všechno v celém objektu nalezneme a též, jak vlastně elektrárna funguje a na jakém principu vyrábí elektřinu.

Po přednášce následovalo rozdělení do dvou skupin a prohlídka interaktivní části Infocentra.

A pak už jenom dlouhá cesta do Olomouce, při které se pan řidič musel vypořádat se dvěma kolonami způsobenými autohodami. Třetí koloně se bravurně vyhnul kličkováním přes vesničky jižně od Olomouce. A proti původnímu plánu jsme dojeli jen s patnáctiminutovým zpožděním.

Podtrženo sečteno, příští exkurze pouze v rámci Olomouce. 

Zpět

Informace Informace o studiu

pro školní rok 2022/2023

Informace Španělská sekce

Informace

Informace Inspekční zpráva
Inspekční zpráva

Informace Kontakt

Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
Čajkovského 68/9
779 00 Olomouc
tel.: 585 412 493      
tel. ředitel: 723 487 598
e-mail: skola@gcajkol.cz                                      datová schránka: 9r4gyf7

Informace Školní trička a mikiny

Podobně jako v minulých letech jsme si jako škola nechali vytvořit svoji vlastní školní kolekci oblečení, jejíž náhled vidíte níže a kterou je možné si aktuálně pořídit na eshopu https://www.kraloveskoly.cz/cajkovskeho/

Objednávání je již spuštěno a bude možné až do 7. 10. 2021. Následně se eshop uzavře a objednané zboží půjde do výroby. Neváhejte proto, pokud si chcete pořídit ten svůj kousek ze školní kolekce!

Doufáme, že budete mít z naší nové kolekce stejnou radost jako máme my!