Vítejte na stránkách gymnázia

Pozor

Dne 24. 11. 2020 proběhne na naší škole hodnotící čtvrtletní porada pedagogických pracovníků. Třídní učitelé předají po poradě rodičům všech žáků informaci v elektronické podobě o výsledné klasifikaci ve čtvrtletí v daném předmětu, dále také informaci o chování a absenci žáků ve výuce. Rodiče se mohou od 25. 11. 2020 obrátit na jednotlivé vyučující prostřednictvím mailu ve tvaru prijmeni@gcajkol.cz

Pozor

Od středy 25. 11. 2020 se vrací prezenční výuka maturitních ročníků.

Pozor

Od pondělí 30. 11. 2020 začne probíhat rotační prezenční výuka tříd nižšího gymnázia - třídy 1.E, 1.D a 2.D nastoupí prezenčně od 30. 11. do 4. 12., pro třídy 2.E, 3.E a 4.E bude tento týden probíhat distanční forma výuky. Následující týden se třídy v prezenční a distanční formě výuky vystřídají.

Německý jazyk - poznávací zájezdy

1.10. - 4.10.2007 - Salzburg a okolí

Nejkrásnější místa při exkurzi a stučný popis celé exkurze

Při školní exkurzi do Rakouska ve dnech 1.- 4.10.2007 jsme navštívili mnoho zajímavých míst.

Navštívili jsme například zámeckou zahradu v Salzburgu,hrad Hohensalzburg(výsup na něj byl velmi složitý),přešli jsme přes řeku Salzach a navštívili rodný dům Wolfganga Amedea Mozarta.Druhý den jsme navštívili lázně Bad Ischl a malebné městečko Hallstatt.

Každý večer jsme se vraceli do jižních Čech na internát střední školy do Velešína, kde jsme přespali a ráno v 7:00 opět seděli v autobuse s milým panem řidičem a vyráželi za novými zkušenostmi a místy.

Třetí den, kdy jsme už odjížděli domů, jsme navštívili město Zwettl a kláštěr,také město vinné révy Retz. V plánu byla ještě jedna zastávka, ale díky špatnému počasí jsme ji vynechali a jeli rovnou cestou domů. Když jsme chtěli přejet přes hranice ,tak se nám první pokus nezdařil,druhý se však zdařil...

Největší část svého textu bych nejraději věnovala klášteru ve městě Zwettl,i když to není jediné místo, které si zaslouží můj obdiv, zaujal mě asi nejvíce...

Ráno začalo tradičně jako předchozí dny,v7 jsme seděli v autobuse a vyjíždělo se... Zhruba kolem 9:30 jsme přijeli do města Zwettl.Město Zwettl(česky Světlá)leží v Dolním Rakousku.Město bylo založeno rodem Kuenringů,kteří sem přivedli první cisterciácké mnichy a nechali postavit klášter. Klášter je proslavený svojí skvostnou architekturou.

Když jsme přijeli ke klášteru, šli jsme na nádvoří. Zde jsme začali zpívat známé BAROKNÍ PÍSNĚ(Narodil se Kristus pán,Chtíc aby spal ...) Připadalo mi to dost humorné,sice se Vánoce již blíží,ale pořád je ještě říjen. Každopádně paní průvodkyně si nás při zpěvu prohlížela a usmívala se,tak to nemohlo být až tak strašně,jedině že by se smála tomu,že zpíváme když to neumíme :-D ale to je už ve hvězdách,to se už nedovíme!

Začala prohlídka kláštera. Vstoupili jsme a před námi byl veliký obraz, tuším, že to byl původní vzhled celého kláštera. Dále mě potom zaujala umývárna. Zahradě, která se rozprostírala na nádvoří mezi průchozímu částmi se říká RAJSKÁ ZAHRADA,ale vůbec se tomu nelze divit,protože je to pravda! Dále jsme vstupovali do míst, kde se cisterciáni modlili,kde měli své obřady,kde si četli knihy... Jako by jsme prošli celý jejich život... Poté jsme vešli do jejich ložnice (kde teď nepřespávají cisterciáni ,nýbrž netopýři!)za jejich ložnicí byla místnost...zřejmě by se to dalo nazvat jako toaleta,ale toaleta to opravdu nebyla! :-D Bylo tam takové zábradlíčko a pod ním protékal takový potůček,ale hukot to byl veliký a ta výška také!:-D.

Po prohlédnutí kláštera jsme vešli do kostela,který je s klášterem propojený a je též velmi pěkný.Je postaven v romantismu smíšeném s trochou gotiky. Nedá se přesněji popsat jeho vzhled, je třeba to vidět na vlastní oči,protože je to něco nádherného,pro mě zážitek na celý život! Veliký oltář, nad kterým byl kříž s Ježíšem zavěšen ve stromě obrostlém listím.

Celý kostel byl zdobený krásnými teplýmui barvami. Působil na mě úžasným dojmem,lépe než kostel v Náměšti :-D!

Další místo o kterém bych se chtěla trochu více zmínit jsou lázně Bad Ischl,Kaiservila. Víla Sisi a Františka Josefa.

Na tomto místě mě zaujalo vybavení vily,štíhlost princezny Sisi(podle šatů, které byly vystaveny).Zejména mě zde zaujala sbírka vycpané zvěře a trofeje u schodišť a po chodbách,tyhle věci se mi velmi líbí,možná protože to mám v rodině. Těžko říct, ale vila byla celá velice krásná a zajímavá.

Celá exkurze do Rakouska se mi velice líbila a jsem ráda,že jsem na ni jela, tedy lépe, že jsem na ni jet musela,ale naštěstí byla povinná a jsem za to velice ráda! Nejen že jsem poznala nová místa a zažila spoustu nových zážitků...také jsem získala nové kamarády,ale bohužel až z jižních Čech,které již nikdy neuvidím.

Na internátě i v autobuse jsem se svými spolužáky (Janča,Peťa,Denča a Maruška,tady tyhle hlavně) zažila strašně moc legrace a nepopsatelných okamžiků.

Prostě stručně řečeno:,,DĚKUJI ZA ŠKOLNÍ EXKURZI VŠEM, KDO SE NA JEJÍM USKUTEČNĚNÍ PODÍLELI“

Vendula Kosinová

Zpět

Informace Informace o studiu

pro školní rok 2020/2021

Informace Španělská sekce

Informace

Informace Inspekční zpráva
Inspekční zpráva

Informace Kontakt

Gymnázium, Olomouc, Čajkovského 9
Čajkovského 68/9
779 00 Olomouc
tel.: 585 412 493      
tel. ředitel: 723 487 598
e-mail: skola@gcajkol.cz                                      datová schránka: 9r4gyf7